میزان افزایش حقوق کارگران سال 94 چقدر است؟

افزایش حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار که بیش از ۶۰ درصد کل شاغلان کشور را شامل می شود مهم ترین اقدامی است که هر ساله توسط شورای عالی کار طی ماه های پایانی سال بررسی می‌شود.

kargar-hoghogh-dailysun.ir

البته که قبل از ورود و بررسی این مسئله در شورای عالی کار، مباحث دستمزد در جلسات گروه‌های کارگری و کارفرمایی به درستی بررسی می‌شود. اما اینکه دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار در بنگاه‌ها و بخش‌های مختلف تولیدی و اقتصادی به چه میزان افزایش می‌یابد موضوعی است که به صورت طبیعی حس کنجکاوی کارگران را تحریک می‌کند.

اهمیت همین موضوع است که موجب شده است در ماه‌های پایانی سال با آغاز نشست‌ها و بررسی‌های کارگران،‌کارفرمایان و دولت تعیین حداقل دستمزد به یکی از موضوع‌های مهم در سانه ها تبدیل می‌شود.

اما آنچه طی سال‌های اخیر مد نظر شورای عالی کار برای تعیین دستمزد بوده است، لحاظ کردن ماده ۴۱ قانون کار است.طبق این ماده نرخ تورم در کنار تأمین حداقل معیشت خانوار کارگری دو مولفه اصلی شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد هر سال کارگران است به گونه ای که شرکای اجتماعی پیشنهادات و کارشناسی های خود را بر مبنای این مولفه جمع بندی می‌کنند.

سال گذشته افزایش حداقل دستمزد برای سال جاری به میزان ۲۵ درصد به تصویب شورای عالی کار رسید، بر این اساس حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومانی سال ۹۲ کارگران با ۱۲۱ هزار و ۷۸۱ تومان افزایش به رقم ۶۰۸ هزار و ۹۰۶ تومان خواهد رسید.

اما چند روز گذشته نوبخت، معاون برنامه ریزی رئیس جمهور از افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۹۴ به اندازه نرخ تورم خبر داده است. نکته ای را نمی‌توان نادیده گرفت و آن اینکه تعیین حقوق امسال کارگران با سال گذشته بسیار متفاوت است. چرا که امسال تورم کاهش یافته اما میزان قیمت‌کالاهای اساسی تغییری نیافته است.

در حال حال حاضر آخرین میزان اعلام شده نرخ تورم ۱۷٫۸ است که اگر طی ماه‌های آینده کاهش نیابد دستمزد سال آینده کارگران حدود ۱۰۸ هزار تومان افزایش می یابد و حداقل حقوق ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان کارگران به ۷۱۶ هزار تومان است.

اگر نرخ تورم۱۶ درصد برسد، میزان افزایش حقوق ۹۷ هزار تومان و حداقل دریافتی مشمولان قانون کار ۷۰۵ هزار تومان خواهد رسید. اگر نرخ تورم حتی دو درصد کاهش و به ۱۵ درصد برسد. حداقل حقوق کارگران از ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان به میزان ۹۱ هزار تومان افزایش و به ۶۹۹ هزار تومان خواهد رسید. اگر نرخ تورم به ۱۴درصد برسد، میزان افزایش حقوق ۸۵ هزار تومان و حداقل دریافتی کارگران ۶۹۳ هزار تومان خواهد شد.

 

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

تاکنون 15 نظر ثبت شده است.

 1. با سلام،چرا به کارکنان نیمه وقت حق مسکن و تفاوت تطبیق حقوق تعلق نمیگیرد؟؟؟با این وضع اقتصادی واقعا انصاف نیست،با این وجود که کارفرما هم با تمام وقت شدن اینجانب موافقت نمیکند

 2. اصلا اگه همه موافق باشند بیاین و نرخ افزایش حقوق کارگران رو با نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام میکنه تهیه کنید
  چون بانک مرکزی میگه نرخ تورم امسال تک رقمی است
  بیاین و ۴ یا ۵ درصد افزایش بدید چطوره!
  باورکنید کارگران جزو اقشار مرفه و پر درآمد هستند
  تازه !!!! رایانه شون رو هم حذف کنید
  کسی از کارگران به این مبالغ کم احتیاج نداره

 3. عزیز زودتر سهام عدالت راازادش کنید ما حاضریم هر کدام را ده میلیون تومان به خود دولت بفروشیم تقریبا برابر یک ماه و نیم حقوق وزیران کشور در ایران اگر خریدارید بفرمایید

 4. اخه بااین حقوق میشه خونه خرید. ماشین خرید.زن گرفت.

 5. خدایاااا
  با ۶۰۰تومن چیکار میشه کرد

 6. منکه اگه به یک ملیون نرسه حقوق میرم دست فروشی

 7. خدایا با ۶۰۰ هزار تومان یک سنگ قبر هم نمیشود خرید

 8. اونایی که بیکارن که بیکارن راهی نیست حداقل یه فکری برا اونایی که کار دارن بکنید.واقعا میبینید کسایی که سر کارن با چه شرایطی زندگی میکنن که همش فکر اشتغال بیکارا هستین بابا چن چندین با خودتون

 9. با سلام من حد اقل بگیر با این حقوق ۶۰۸هزار تومانی نمیتوانم بنز سواری بخرم. نمی توانم به اروپا سفر کنم میخواستم یک ویلا در شمال بخرم خواهش میکنم این حقوقها را مقداری افزایس دهید تا شایدبا خیال راحت اگر بخوابم خواب اینها را ببینم ای خدا امکانش هست که همش کابوس نبینم و یک شب از این خواب های قشنگ ببینم ما باین هم راضی هستیم ای خدا میشود

 10. چی بگیم کی گوش میده به دردو دل کارگرا من یه خونه یه خواب تو شیراز دارم برجی ۶۰۰۰۰۰ هزار تومان اجاره میدم اگه بجای یه شیفت سه شیفتم بری سر کار زندگی تعطیل هس

 11. چی بگیم کی گوش میده به دردو دل کارگرا زندگی عالی

 12. تازه آبادانم منطقه آزاد شده فقط کسوراتش به ما تعلق گرفته اینم شد قوز بالا قوز

 13. من ۲۷ سالمه ۶ ساله هم شاغلم…
  بنظرم بهتره بمیریم…نه از دست بی پولی
  بلکه از دست شب نخوابی

 14. تو این مملکت فقط باید مرررررررررد

Copyright Dailysun.iR© 2014 - All Rights Reserved