شهرها و مکان های گردشگری پیشنهادی برای تعطیلات نوروز 94

سراب گیلان نهاوند

sarab.gilan.nahavand

سراب گیان نهاوند استان همدان
این منطقه زیبا از جاذبه های گردشگری شهر نهاوند استان همدان می باشد.سراب گیان نهاوند یکی از زیبا‌ترین و پر آب‌ترین سرابهای استان همدان ایران است. این چشمه در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی کیان و در شمال شهرگیان قرار گرفته‌است و دارای آب بسیار غنی و مرغوب و درختان چنار کهن و جنگلی زیبا است. این سراب از جنوب به کوه گرین واز قسمت غرب به روستاهای ظفر اباد و مهین اباد محدود میشود .این سراب با ابدهی ۵/۲ متر مکعب آب در ثانیه از کوههای گرو سرچشمه می گیرد و پس از مشروب ساختن اراضی اطراف مازاد ان به رودخانه گاماسیاب می ریزد. این منطقه با بیش از صد هکتار جنگل طبیعی با درختان کهن وبسیار قطور یکی از مناطق سیاحتی و گردشگری در غرب کشور محسوب میشود که همه ساله هزاران نفر گردشگر علاقمند را به خود جذب می نماید.ضمنا لازم به ذکر است که این سراب در نزدیکی تپه باستانی گیان واقع شده است.
گیان واژه یی کردی به معنای جان است و به دلیل زیبایی‌های منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است . این گوشه مطرود و مغفول بهشت به وسیله جاده باریکی به نهاوند وصل می‌شود که در دو سوی آن بقایای ۲۰۰هکتاری جنگل‌های قدیم زاگرس چشم انداز و تابلو فوق العاده زیبایی از کوه، جنگل و دشتهای وسیع و خرم ضلع غربی جاده را به نمایش گذاشته است. در نهاوند علاوه بر سراب گیان، سرآب فارسبان، ملوسان، کنگاور و گاماسیاب نیز وجود دارد که بازدید از آنها نیز توصه می‌شود. زمین‌شناس‌ها می‌گویند: زیبایی سرآب‌های این منطقه از جنس آهکی کوهپایه‌های نهاوند است که آب حاصل از باران را در خود ذخیره می‌کند، تا سرآبی شود مثل گیان و فارسبان و ملوسان و بنفشه و گنبدکبود و… که هم زمین‌های کشاورزی را سیراب کند و هم ما را به شنیدن موسیقی گوش‌نواز آب دعوت میکند. چنانچه به سرآب گیان رفتید، تپه گیان را نیز فراموش نکنید که از قدیمی‌ترین تپه‌های باستانی استان همدان است؛ قدمت آثار باستانی آن را به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد نسبت می‌دهند.
مسیر دسترسی: در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند./به طور کلی باید گفت از دو مسیر میتوان به سراب گیان رسید یکی از مسیر جاده کرمانشاه سه راهی دهفول سپس روستاهای برزول و گیل اباد ودر اخر گیانود و دیگری از میدان عارف نهاوند مسیر روستای دهنو وادامه مسیر. در هر دو مسیر تابلوهای راهنمای متعددی نصب شده است.

پل آق قلا
makan-gardeshgari-(1)

پل آق قلا استان گلستان
این پال تاریخی از جاذبه های گردشگری شهر آق قلا از توابع گرگان و استان گلستان می باشد. قدمت این پل را به دوره صفویه میدانند و در عصر قاجار پل در داخل محوطه نظامی قرار داشت برای کنترل ورود و خروج از پلهای قدیمی ایران است بطول ۶۰ متر و عرض حداقل ۳/۴ متر.  این پل بر روی گرگان رود، در شهرستان آق قلعه (پهلوی دژ) و حدود ۱۸ کیلومتری شمال گرگان واقع گردیده و از آثار دوره صفوی است که در دوره اخیر تعمیرات و مرمت هایی در آن صورت گرفته و اکنون نیز مورد استفاده است. پل آق قلا به طول حدود ۷۰ متر و عرض گذرگاه حدود ۳۰/۴ متر و حداکثر ارتفاع حدود ۱۴ متر – از سطح آب – یکی از نمونه های منحصر به فرد در این منطقه است. مصالح اصلی پل، آجر و ملات گچ و آهک بوده و در تعمیرات دوره اخیر، از سیمان و مصالح جدید نیز در آن استفاده شده است.
پل مزبور دارای چهار دهانه با طاق جناغی و پایه‌هایی مستحکم است. پایه های پل در جهت شرقی (مخالف جریان آب) برای شکستن فشار آب به صورت مثلثی (موج شکن) شکل گرفته و در جهت غربی (موافق جریان آب) به صورت نیم دایره است. موج شکن های پل که اندازه هر یک از اضلاع مثلثی آن به ۴۵/۳ متر می رسد، در دوره اخیر با سیمان اندود شده است. بخش نیم دایره پایه ها در نمای غربی، علاوه بر اینکه به عنوان پشتیبان بدنه پل است، با تمهیدات درنظر گرفته شده و آجرکاری زیبا، به صورت عامل تزیینی درآمده است. موج شکن های مثلثی و پشتیبان های نیم دایره پل تا نزدیک سطح پل بالا آمده است. در بالای تعدادی از پشتیبان های پل، قاب های مستطیل شکلی تعبیه شده که امروزه دو عدد از آنها باقی است.
این قاب ها احتمالاً برای تزیین یا قرار دادن کتیبه درنظر گرفته شده است. سطح گذرگاه پل که از طرفین با جان پناهی به ارتفاع ۱۰/۱ متر و پهنای ۵۰ سانتی متر محدود شده است، در گذشته سنگ فرش بوده ؛ ولی در دوره اخیر با آسفالت پوشش یافته است. پهنای گذرگاه پل (فاصله بین جان پناه ها) از ۲۰/۴ تا ۴۰/۴ متر متغیر است. جان پناه های پل نیز در دوره اخیر با سیمان اندود شده است. این تغییرات ، به اصالت تاریخی پل لطمه وارد ساخته است. عرض دهانه های پل ، از شمال به جنوب به ترتیب : ۵/۷ ، ۶ ، ۷ و ۴۰/۶ متر است. ارتفاع دهانه ها نیز از تیزه قوس تا سطح آب، به ترتیب: ۷۵/۹ ، ۴۰/۱۱ ، ۱۲ ، ۷۰/۱۰ متر و ضخامت بخش فوقانی پل، از تیزه طاق ها تا لبه پل ، به ترتیب : ۱۰/۲ ، ۸۰/۲ ، ۴۰/۲ و ۲ متر است. درون اولین چشمه از جهت شمال غربی ، سکوی مستطیل شکل و بلندی به عرض ۱۰/۲ متر با آجر ساخته اند که ظاهراً همزمان با احداث پل بوده و به عنوان صفه ای جهت استراحت و نشیمن به کار می رفته است. پل آق قلا به شماره ۹۱۹ به ثبت تاریخی رسیده است.

کاخ گلستان تهران

Golestan-Palace

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان از جاذبه های گردشگری شهر تهران می باشد. این ارگ در دوره کریم خان زند بازسازی شده و در دوره قاجار به محل دربار و سکونت سلاطین قاجار اختصاص یافته است، گفتنی است که ناصرالدین شاه در دوران حیات خود تغییرات بسیاری را در مجموعه گلستان ایجاد کرده است. مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن‌ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران به حساب می‌آید.سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن از شمال به خیابان و میدان امام خمینی(ره)؛سپه سابق، از غرب به خیابان خیام، از شرق به خیابان ناصر خسرو و از جنوب به خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ محدود می‌شود، به روزگار صفویه بازمی‌گردد. در بیش از یک سوم فضای ارگ، دارالحکومه و محل سکونت شاه قرار داشت.
این منزلگاه همانند خانه های سنتی ایران دارای دو بخش بیرونی و اندرونی بود. بخش بیرونی شامل دو قسمت یعنی حیاط دارالحکومه یا دیوانخانه ودیگری باغ مربع شکلی به نام باغ گلستان بود که ایندو حیاط را بناهایی از یکدیگر جدا میساخت که در دوران پهلوی تخریب گردید و در حال حاضر اثری از آنها برجا نیست. در شرق دارالحکومه و شمال باغ گلستان فضای اندرونی قرارداشت که حیاطی بزرگ بود ومحل اقامت زنان شاه و عمارت خوابگاه شاهی در میانه آنها ساخته شده بود ودر واقع حرمسرا را تشکیل میداد. این مجموعه دردوره پهلوی تخریب و بجای آن ساختمان فعلی وزارت امور اقتصادی ودارائئ ساخته شد. حیاط تخت مرمر یا دارالحکومه مقر بر تخت نشستن شاه و برگزاری بارعام ومحل حکومت بود. در حالیکه فضای باغ گلستان اندرون شاهی بود وبه ملاقاتهای خصوصی، مراسم و بزمهای شبانه دربار اختصاص داشت.

کلاردشت

Kelardasht

کلار دشت چالوس استان مازندران
این منطقه فوقالعاده زیبا از جاذبه های گردشگری شهر چالوس و استان مازندران می باشد. حسن کیف مرکز کلار دشت می باشد و دره زیبای رودبارک در زیر قله علم کوه با رودخانه ای پر آب و زیبا و ویلاهای متعدد از محلهای مهم و جاذبه های توریستی منطقه به شمار میرود .کلاردشت در ایران به بهشت گمشده معروف است و هر ساله بدلیل زیبائی طبیعی و بی نظیر و آب و هوای مطبوع و بویژه در تابستان پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است . دو متل گلدشت و جم به همراه اماکن استیجاری خصوصی، ویلاها و واحدهای پذیرایی متعدد آماده پذیرایی از گروههای توریستی می باشند.
جادهٔ کلاردشت به عباس‌آبادکلاردشت دارای آب و هوائی معتدل است. وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوههای کم ارتفاع و روستاهای دامنهٔ این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌است. جمعیت کل کلاردشت با احتساب مرزن آباد و روستاهای اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر است، در حالیکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نیز میگذرد. کلاردشت، دشتی بر فراز کوه‌ها، منطقه‌ای کوهستانی است در غرب مازندران با وسعت ۱۵۰۹ کیلومترمربع، تابع شهرستان چالوس و متشکل از سه دهستان کلاردشت، بیرون بشم و کوهستان که جمعیت آن در سرشماری سال ۱۳۷۵، ۲۳۰۹۷ نفر برآورد شده است و البته خدا می‌داند که هم‌اکنون با این هجوم‌های بی‌رویه چه جمعیتی دارد. کلاردشت از جنوب قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان به خط‌الرأس اصلی البرز محدود می‌شود و رود چالوس از کنار آن می‌گذرد. دهستان کلاردشت با ۳۹ آبادی در دشت کوچکی در دامنه تخت سلیمان واقع و مرکز آن حسن کیف است.
این منطقه با دو جاده فرعی به راه اصلی کرج – چالوس و ساحل دریای خزر می‌پیوندد. جاده نخست از مرزن‌آباد در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول ۲۰ کیلومتر از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌های‌شان گندم و جو کشت می‌شود، می‌گذرد و دومین جاده، از عباس‌آباد واقع در جاده کناره، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول ۲۵ کیلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب دشت می‌رسد. وجود بیش از ۴۵ قله بالای ۴۰۰۰ متر،‌ نمونه کم‌نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته‌کوه‌های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه این دشت است. علم‌کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره‌ای به طول ۷۰۰ متر و عرض ۴۵۰ متر منتهی می‌شود، یکی از هشت دیواره سخت‌ گذر جهان است. «تخت سلیمان»‌ نیز که در افسانه‌ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می‌کنند با ارتفاع ۴۶۵۰ متر یکی از دیدنی‌های این منطقه به شمار می‌رود.
مسیر دسترسی: در ۴۸ کیلومتری جنوب غربی چالوس./ مسیر دسترسی به آن در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس در محور ارتباطی کندوان در شهر مرزن آباد از جاده اصلی جدا شده و پس از طی ۲۳ کیلومتر به طرف غرب به کلار دشت می رسد که دشتی است در میان دره ای باز و گسترده که ییلاقات و آبادیهای فراوانی را در بر گرفته است .

برج های خرقان قزوین

Kharraqan-towers

برج های خرقان قزوین
این آثار تاریخی از جاذبه های گردشگری شهر آوج استان قزوین می باشد. برجهای خرقان در محوطه وسیعی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته اند واز بسیاری جهات با هم شباهت دارند. اما برج شرقی قدیمی تر از برج غربی است.این دو برج را میتوان با برج شبلی دماوند و آرامگاه امیر اسماعیل سامانی در بخارا مقایسه کرد و شاید بتوان هنر آجر کاری آنرا الهام یافته از معماری دوره سامانی و آل بویه دانست.در طول قرنهای چهارم و پنجم بیشتر برجهای شمال ایران با نقشه دایره ساخته میشدند .انتخاب نقشه هشت ضلعی در ساخت برج در قزوین که قاصله زیادی با سرزمینهای شمال ایران ندارد.نشانه مهارت و ذوق سرشار هنرمداناست.
چرا که امکان ابداع و ارائه تزئینات متنوع و بدیع در برجهای هشت ضلعی بسیار آسانتر است.در ینای مزبور حدود سی نقش مختلف بکار برده شده است . این امر حکایت از وجود یکی سنت کهن مربوط به طرح نگاره های مختلف دارد که ابتدا در دوره ساسانی بر روی گچ انجام میشده و سپس در کارهای آجری بکار رفته است.ترکیب و تنظیم طرحهای مختلف در این دو بنا همانند هنری که در طرح ریزی متناسب هیات کلی بنان به کار رفته است قابل ستایش است . در برجهای خرقان مقبره هایی نیز وجود دارد که ضریح آنها منبت کاری های زیبایی را به نمایش گذاشته اند. ان مقبره متعلق به دو نفر به نامهای ابو سعید بیجار پسر سعد و ابو منصور التای تی تکین است که در سده های بعدی بصورت آراگاه در آمده اند و مورد احترام مردم قرار گرفته اند. در بالای ستونی که راه‏پلة مارپیچی درون آن ساخته شده است، پنجره‏ای مستطیل شکل با قوس جناغی در پوشش خارجی گنبد قرار دارد تا نور لازم را در مسیر راه‏پله تأمین سازد. در این برج، معمار ضمن رعایت ابعاد برج قبلی، حدود ۵۵ سانتی‏متر به ارتفاع آن افزوده تا حالت کشیده‏تری به بنا ببخشد. گنبد خارجی آن ـ مانند بنای قبلی ـ دارای رگه‏های برجستة آجری است.
وضع درِ وودی برج، مؤید این است که در دوره‏های بعد، بنا دچار دستکاری شده و تغییراتی در آن راه یافته و از تزئینات آن کاسته شده است. از نظر تزئینی، بنای مزبور در مقایسه با برج قدیمی، اختلاف‏های قابل ملاحظه‏ای را نشان می‏دهد که بیش‏تر مربوط به نماسازی ضلع‏های و سردرِ ورودی است. در قسمت ساقة گنبد، از همان شیوة برج قدیمی الهام گرفته شده است؛ چنان‏که قسمت بالای ساقه را دور تا دور هشت حاشیة پهن با نقش‏های هندسی و پیچ در پیچِ بسیار زیبا فرا گرفته است و سپس در زیر آن، یک حاشیة باریک کتیبه قرار دارد. نماسازی تزئینی ضلع‏های هشت‏گانة برج به این صورت انجام گرفته است که متصل به ستون‏های مدور از پایین تا بالا، یک حاشیة کم‏عرض آجرچینی شده و در واقع برای هر ضلع، یک چارچوب به وجود آمده است. سپس مماس به آن، ستونچه‏های تزئینی باریک آجری تا نیمة ارتفاع هر ضلع بالا رفته‏اند که بر روی خود طرح قوس مانند تیزه‏داری را مانند برج اول حمل می‏کنند.
حاشیة این قوس‏های تزئینی در همة ضلع‏های، جز دو ضلع، مانند برج اول ساده است. در ضلع‏های دوم و هشتم، این حاشیه با آجرکاری برجستة ظریفی تزئین شده است. ضلع‏های هشت‏گانه در جهت طول به دو بخش و به نحو جالبی تقسیم شده‏اند؛ چنان‏که در وسط، یک رگة آجری برجستة سراسری به وجود آمده و در زیر آن، سه طرح طاق‏نمای تزئینیِ شکنجیِ برجسته اجرا شده است که هر یک در داخل چارچوب مستطیل شکلی قرار گرفته‏اند. در داخل این طرح‏های سه‏گانه، تزئینات جالبی که با قسمت زیر و بالا فرق دارند، ایجاد شده است. در بالای این حاشیه، قسمتی قرار دارد که بین بخش قوسی شکل طاق‏نما و رگة افقی آجری برجسته محصور است. این قسمت‏های هشت‏گانه، هر یک با طرح‏های متنوع خود جلوة خاصی به بنا بخشیده‏اند. تناسبی که بین دو بخش پایین و بالای هر ضلع از نظر طولی در نظر گرفته شده است، حکایت از آشنایی کامل هنرمند سازنده به اصول مربوط به انتخاب ابعاد مناسب دارد. دربارة نحوة آجرکاری باید گفت که در این بنا، شیوه‏ای تازه به کار گرفته شده است که در ساخت بناهای دیگری چون گنبد سرخ مراغه هم به کار گرفته شده و به اوج کمال رسیده است؛ این شیوه عبارت است از: به کار بردن تکه‏های کوچک آجرهای چهارگوش که منجر به ایجاد فضاهای خوش‏نقشی در متن آجرکاری‏ها می‏شود. ضلعی که در وسط بنا قرار دارد، از نظر تزئینات با سایر ضلع‏ها و هم‏چنین ضلع مربوط به درِ ورودیِ برج اول، اختلاف دارد. در اینجا هنرمند برای بلندتر نشان دادن قسمت سردر، از عرض چارچوب کاسته و بین ستون‏های مدور و رگة آجر برجستة چارچوب، فاصله‏ای ایجاد کرده و آن را به نحو هنرمندانه‏ای زینت کرده است. مضمون کتیبة سردر عبارت است از: «عمل ابوالمعالی بن مکرالزنجانی به تاریخ سنه و ثمانین و ابعمائه».
مسیر دسترسی: در یک کیلومتری روستای حصار امنی – از توابع خرقان غربی ودر ۳۲ کیلومتری جاده قزوین – همدان.

مسجد زیرده اردکان

makan-gardeshgari

مسجد زیرده اردکان استان یزد
مسجد زیرده از جاذبه های گردشگری شهر اردکان استان یزد می باشد. این مسجد اثری است مربوط به قرن ۱۰ هجری. در جلو محراب سنگ وقفنامه ای مربوطبه سال ۱۲۱۸ ه.ق نصب گردیده است. از موارد قابل توجه در آن میتوان به چند قندیل نقره ای مربوط به سالهای ۱۰۳۷ و ۱۰۷۵ اشاره کردکه در موزه شهر نگهداری میشود. مسجد زیرده شهرستان اردکان، قدیمی‌ترین مسجد شهرستان اردکان است که ظاهرا در اوائل قرن ۱۰ هجری قمری در محله زیرده این شهرستان بنا شده است. بر در ورودی قسمت تابستانی این مسجد، دری ساده است و عبارتی به خط نسخ بر روی آن کنده کاری شده است. گفتنی است، بر لنگه سمت راست این در عبارت «قربه الی الله قاسم حاجی جلال» و بر لنگه سمت راست ‌این در عبارت «مسجد زیر قریه اردکان سنه ۹۸۹» حک شده است.
در بالای محراب ایوان تابستانی این مسجد، ‌قطعه سنگ با ابعاد ۱۰ در ۳۰ سانتیمتر قرار گرفته است که عبارتی نیز بر روی آن حک شده است. شایان ذکر است؛ محراب این مسجد دارای کاشی کاری زیبایی است و قسمتی از قطعات کاشی آن را از جا خارج ساخته‌اند و در دیوار سمت چپ محراب قرار داده‌اند، قطعات باقی‌مانده در محراب چهار کاشی مربع و یک قطعه مثلث شکل است که در مجموع در محیطی به طول و عرض ۹۰ × ۳۰ سانتیمتر قرار گرفته است.

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. فقط جنکل های یی مانند کردستان

Copyright Dailysun.iR© 2014 - All Rights Reserved